پنج‌شنبه , 1 اکتبر 2020

آدرس وب سایت چیست؟

آدرس وب سایت چیست؟

آدرس وب سایت چیست؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم و با مفهوم آدرس وب سایت در سری مقالات طراحی سایت آشنا شویم.

آدرس وب سایت که به عنوان URL شناخته میشود، یک نام اینترنتی یا اینترانت است و به مکانی که یک وب سایت بر روی آن قرار دارد اشاره میکند. آدرس وب سایت همچنین میتواند یک اسکریپت، تصویر، عکس، فیلم یا پرونده دیگری را که برای مشاهده، پردازش و بارگیری در سرور در دسترس است قرار دهند. آدرس وب سایت بعضی اوقات در کد صفحات وب در قالب لینک های داخلی تعبیه میشوند تا کاربر را به وب سایت دیگری هدایت کند.

شناسایی آدرس وب سایت

آدرس وب سایت در طراحی سایت با پروتکل، یک نام منحصر بفرد و دامنه شروع میشود و با شماره پورت به پایان میرسد.

نمونه پروتکل هایی که استفاده میشود عبارتند از HTTP و HTTPS.

در بخش بعدی آدرس وب سایت، یک نام منحصر بفرد به دست آمده توسط یک سرویس ثبت نام دامنه استفاده میشود.

دامنه بعد از نام منحصر بفرد قرار میگیرد و در انتها یک شماره پورت ذکر شده و یا فرض میشود. دامنه های مختلفی وجود دارد از جمله org ،     .net ، .com ، .gov ، .ir و… .

نمونه ای از آدرس یک وب سایت “http://www.google.com” است. برای اینکه مسیر صحیح مسریابی شوید، آدرس وب به شماره پورت نیز احتیاج دارد. اگر هیچ شماره ای در انتهای آدرس ذکر نشده باشد، از درگاه پیشفرض بر اساس پروتکل در آدرس وب استفاده میشود.

  ویژگی های طراحی سایت فروشگاهی

در مثال آدرس وب سایت گوگل که در بالا گفته شد، HTTP بصورت پیشفرض از پورت 80 استفاده میکند. پروتکل HTTPS یک وب سایت امن و مطمئن را نشان میدهد و تعداد درگاه فرض شده برای آن 443 است.

استفاده از آدرس وب سایت

آدرس وب سایت در نوار آدرس یک مرورگر وارد میشوند. مرورگر در صورت اتصال به اینترنت امکان نمایش صفحه وب ارائه شده توسط ارائه دهنده میزبان را دارد. نمونه هایی از مرورگرها شامل Google Chrome ، FireFox ، Internet Explorer ، Opera و Safari میباشند.

عملکرد آدرس وب سایت

نام دامنه از طریق از طریق یک سرویس DNS به یک شماره منحصر بفرد به نام آدرس IP ترجمه میشود.این آدرس IP ثبت شده و از طریق اینترنت به یک ارائه دهده میزبان هدایت میشود. سرورهای ارائه دهنده هاستینگ فایل یا صفحه وب درخواستی را به کاربر ارائه میدهند.

به دست آوردن یک آدرس وب منحصر بفرد و اهمیت آن

آدرس وب سایت را میتوان از یک ارائه دهنده میزبانی وب معتبر و شناخته شده دریافت کرد.

DNS یا سرویس نا دامنه یکی از مهمترین فناوری های مرتبط با آدرس وب سایت است. بدون DNS، به وب سایت ها فقط میتوان از طریق آدرس IP مربوطه، که شامل یک سری عدد است (به عنوان مثال 192.168.1.1) دسترسی پیدا کرد. بنابراین در طراحی سایت هر وب سایتی نیاز به یک DNS دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *